|
|
ЕТИЧНИ ПРИНЦИПИ
ЗА ПУБЛИКУВАНЕ В СПИСАНИЕ „БЪЛГАРСКИ ЕЗИК“
ИЗДАНИЕ НА ИНСТИТУТА ЗА БЪЛГАРСКИ ЕЗИК „ПРОФ. ЛЮБОМИР АНДРЕЙЧИН“ – БЪЛГАРСКА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ
Eтика на публикуване и процедури за предотвратяване на злоупотреби
Настоящите етични указания уреждат нормативната база за етичното поведение на всички участници в процеса на публикуване в сп. „Български език“. Придържането към приетите международни стандарти за етика на публикуване играе решаваща роля в политиката на редакционната колегия на списанието и има за цел да гарантира публикуването на материали с високо качество. Очаква се всички страни, участващи в процеса на публикуване, да следват стандартите за етично поведение и да изпълняват задълженията си при спазване на професионалната етика.
Издателската етика и правилата за избягване на злоупотреби в списание „Български език“ се основават на насоките на Committee on Publication Ethics (COPE) , които списанието зачита и към които се придържа. Те имат за цел въвеждането на добри практики по етични въпроси и стандарти за етично поведение на всички етапи от издателския процес.
Институтът за български език (ИБЕ) като издател на списание „Български език“ приема своите задължения да наблюдава всички етапи от издателската дейност и ние осъзнаваме нашите етични и други отговорности. ИБЕ поема задължението да гарантира, че рекламирането, преиздаването или приходи от друга търговска дейност няма да имат влияние върху решенията на редакционната колегия. В допълнение към това ИБЕ и редакционната колегия ще съдействат за комуникацията с други списания и/или издатели, когато това е полезно и необходимо.
Издателят извършва предпечатната подготовка на всеки брой на списанието. Той извършва и последната редакция и коректура на предложените материали. Предоставя на авторите възможност да се запознаят с подготвения за публикуване материал и внася необходимите корекции.
Издателят публикува списанието на електронен и хартиен носител. Предоставя полагащия се книжен брой на списанието на всеки от авторите, както и на всеки от членовете на международната редколегия.
Издателят подпомага съставителите на броя, като ги консултира по възникнали в хода на работния процес въпроси. Подпомага редколегията при разработване на проекти за развитие на списанието. Издателят подпомага и процеса на индексиране на списанието в международни бази данни.
Броеве на списанието са на свободен достъп в интернет.
Главният редактор и членовете на редакционната колегия следва да оценяват ръкописите изключително въз основа на техните научни качества.
Статиите се одобряват за публикуване от редакционната колегия след двойно анонимно рецензиране от двама независими експерти. Редакционната колегия приема или отхвърля даден ръкопис въз основа на рецензиите и се придържа към препоръките на рецензентите при какви условия да се извърши публикуването. Подборът се извършва въз основа на професионалните качества и на академичния принос в съответната област.
Нито главният редактор, нито членовете на редакционната колегия не приемат да разглеждат ръкописи, при които се констатира конфликт на интереси, произтичащ от конкурентни и/или други взаимоотношения или връзки с някой от авторите и/или институциите, свързани с текста на публикацията. При установяване на конфликт на интереси отговорният редактор или членът на редакционната колегия се изключва от процеса на разглеждане и одобрение /отхвърляне на съответния ръкопис.
Член на редакционната колегия трябва да си направи отвод (т.е. трябва да помоли друг член на редакционната колегия да прегледа материала вместо него) поради възможното допускане в ръкописа на конфликт на интереси, произтичащ от конкуренция, сътрудничество или други взаимоотношения или връзки с автори или институции, свързани със статията. Редакционната колегия трябва да изисква от всички сътрудници да съобщават за наличието на конкурентни интереси, отнасящи се към изучаваната тема и да публикуват уточнения, ако конкурентните интереси по темата бъдат разкрити след публикацията. Ако е необходимо, може да се предприемат други подходящи действия, като например публикуване на отказ на редакционната колегия от публикацията или изразяване на съжаление.
Когато се подават жалби от етично естество относно предложен ръкопис или публикувана статия, главният редактор и членовете на редакционната колегия предприемат адекватни действия, за да гарантират спазването на етичните стандарти.
Главният редактор и членовете на редакционната колегия се стремят по всякакъв начин да спазват поверителността на рецензентите и авторите, участващи в процеса на анонимно оценяване и приемане за печат на депозирани в изданието ръкописи. Главният редактор и членовете на редакционната колегия няма да използват или предоставят на трети страни непубликувана информация за ръкопис без писменото съгласие на авторите.
Главният редактор носи отговорност за всичко публикувано в списанието. Негово задължение е да се стреми да посрещне нуждите на читатели и автори, да подобрява непрекъснато научното равнище на материалите, които се публикуват, и последователно да се придържа към академичните стандарти.
Главният редактор и редакционната колегия декларират готовността си винаги при съответните обстоятелства да публикуват корекции, пояснения, оттегляния и извинения, когато това се окаже необходимо.
Главният редактор и членовете на редакционната колегия са отговорни за запознаването на всички страни в процеса на публикуване с настоящите етични указания.
Главният редактор и редакционната колегия се ангажират да насърчават с политиката си академичен дебат. Ще бъдат публикувани състоятелни критики на публикуваната работа, освен ако редакторите нямат убедителни причини, поради които такива критики не могат да намерят място в изданието. Авторите на критикувания материал трябва да имат възможност да отговорят.
Редакционната колегия трябва да вземе разумни отговорни мерки в съгласие с подходящата научна общност, когато са представени етични оплаквания относно подаден ръкопис или публикувана статия. Такива мерки обикновено включват установяване на контакт с автора на ръкописа или на публикуваната статия и са взети при внимателно разглеждане на съответното оплакване или предявено искане, но също може да включват и по-нататъшен контакт с подходящите институции и изследователски органи и ако оплакването се потвърди, уместни са публикуване на корекция, оттегляне на статията, изразяване на съжаление или друга бележка. Всеки докладван акт на неетично издателско поведение трябва да бъде разгледан, дори ако е открит години след публикуването му.
Главният редактор и редакционната колегия ще реагират своевременно на жалбите и ще направят всичко по силите си да гарантират, че жалбоподателите ще намерят удовлетворение на своите справедливи претенции. Всички жалби трябва да бъдат адресирани до главния редактор и разгледани на заседание на редакционната колегия. Резултатите от обсъждането ще бъдат на разположение на жалбоподателите в писмен вид. В случай че конфликтът не може да бъде решен на този етап, неудовлетворената страна е оправомощена да предприеме правна форма на действие, когато това е уместно, в съответствие със законите на Република България.
Главният редактор отговаря за управлението на конфликтите на интереси между служители, автори, рецензенти и членове на Международната редакционна колегия.
Основната отговорност на главния редактор е да гарантира, че изследователският материал, публикуван в сп. „Български език“, отговаря на международно приетите професионални и етични изисквания.
Главният редактор и редакционната колегия ще предприемат всички стъпки, за да осигурят прозрачност на издателския процес и достоверност на сведенията, които се публикуват в сп. „Български език“. Решенията им да приемат или отхвърлят даден ръкопис се основават само на научната стойност, оригиналността и яснотата му, тъй така както това се констатира въз основа на резултатите от двойно анонимната процедура за рецензиране. Сп. „Български език“ има регламентиран механизъм, според който авторите могат да обжалват решенията на редакцията. В такива случаи се избира трети анонимен рецензент, а неговата рецензия се обсъжда на заседание на редакционната колегия.
Главният редактор и редакционната колегия публикуват и редовно актуализират насоките към авторите, по какъв начин те трябва да подготвят своите ръкописи за депозиране в редакцията. Тези насоки се актуализират и на страницата на изданието в интернет.
Главният редактор се ангажира да не отхвърля решения за приемане за печат на ръкописи, освен ако не бъдат установени сериозни проблеми с тяхното съдържание и начин на оформление. Новите главни редактори не трябва да отменят решенията за публикуване на статии, взети от предишния главен редактор, освен ако не бъдат установени сериозни проблеми.
Авторите са задължени да идентифицират източниците на финансирането на своите изследвания, напр. вътрешно финансиране от университет, институт и т.н. или всякакъв вид външно финансиране. Авторите полагат всички усилия да демонстрират значимостта на своите научни изследвания, като същевременно предоставят подходящите подробности и цитати / позовавания на източниците си, така че всички заинтересовани страни да са в състояние да възпроизведат анализа на изследването. Неверните или съзнателно неточни твърдения представляват неетично поведение и следователно се смятат за неприемливи.
Авторите трябва да гарантират, че тяхната работа е изцяло оригинална и следователно, където и когато се използват произведенията и / или се привеждат изказвания на други автори, те във всички случаи трябва да бъдат признати по подходящ начин. Плагиатството във всичките му форми представлява неетично авторско и издателско поведение и следователно се счита за неприемливо. Авторите предоставят само ръкописи, които не са публикувани или представени за преглед в други списания. Предлагането на един и същ ръкопис за публикуване на повече от едно място едновременно представлява неетично поведение и е неприемливо.
Авторите са задължени да отговарят своевременно на запитванията на редакторите по отношение на първичните данни, разяснения по текста или авторски права. Авторите трябва да коригират своя ръкопис в съответствие с насоките и препоръките на рецензентите.
Авторът, който общува с редакцията на сп. „Български език“ (кореспондиращ автор), трябва да се стреми да осигури пълно съгласие на всички свои съавтори при разглеждането на статията и представянето й в окончателен вид за публикуване.
Публикуването на която и да е част от колективна научноизследователска работа без предварителното съгласие на всички автори е недопустимо. Друго важно условие по отношение на колективната научноизследователска работа е, че всички съавтори трябва да могат да покажат участието и приноса си по същество към изследванията, които се представят за печат.
Авторите декларират, че (доколкото им е известно) всички данни, използвани за целите на тяхното изследване, са истинни и автентични и не са манипулирани. Авторите трябва да описват методите си ясно и недвусмислено, така че откритията им да могат да бъдат потвърдени и от други учени.
В случай на откриване на съществени грешки авторите се ангажират своевременно да уведомят Редакционния съвет, така че публикуването да може да бъде оттеглено и ръкописът да бъде преработен своевременно.
След като получи потвърждение за публикуване на текста си, авторът попълва следното Споразумение за публикуване.
Главният редактор ориентира рецензентите за изискванията за изготвяне на техните рецензии. Тези изисквания се актуализират своевременно и рецензентите се запознават с кодекса за етично поведение, което се очаква от тях.
Главният редактор е гарант на начина, по който се извършва процедурата за оценка на ръкописите, като анонимността на рецензентите и на авторите се защитава съгласно изискванията на двойно анонимната процедура за оценка.
Работата на рецензентите е от решаващо значение за удостоверяването и подобряването на качеството на всички материали, предоставени за публикуване, и предопределя процеса на вземане на решения от страна на редакционната колегия по отношение на приемането за печат на предоставените ръкописи.
Рецензентите няма да разглеждат ръкописи, с които те имат конфликт на интереси в резултат на конкурентни или други взаимоотношения или връзки с някой от авторите, компаниите или институциите, свързани с ръкописите, които подлежат на оценка.
Етичният принцип на поверителността е в основата на работата на всеки рецензент. Достъпът до информация и/или идеи, получени по време на рецензентката работа, се пазят в тайна и не се използват за лична облага.
Рецензирането се извършват обективно, изчерпателно и точно, като всички наблюдения и тези се формулират ясно и се подкрепят от аргументи.
Рецензентите трябва да идентифицират публикации, които се отнасят до темата, но не са цитирани от авторите. Всяко твърдение, че наблюдение, извод или аргумент, са били вече съобщени, трябва да бъде подкрепено с подходящо цитиране. Рецензентите трябва да обърнат внимание на редактора също на всяка съществена прилика или припокриване между разглеждания ръкопис и всеки друг публикуван документ, за който те лично знаят.
Всеки назначен рецензент, който се чувства неквалифициран, за да оцени повереното му изследване, представено в ръкопис, или преценява, че бърз или точен преглед ще се окаже за него невъзможен, трябва да уведоми главния редактор и да се оттегли от процеса на оценка.
Отговорният редактор ще защитава поверителността на личната информация (например тази, получена чрез отношенията между лекар и пациент или чрез въпросници). За целта почти винаги е необходимо да се изиска и да се получи писмено информирано съгласие от пациенти, експериментални лица и интервюирани, описани в докладите, и за снимки на информатори и участници. Предвижда се и възможност да се публикуват данни без изрично писмено съгласие, ако резултатите са по съществен за обществения интерес въпрос, ако такова съгласие е трудно да се получи поради обективни обстоятелства и ако няма вероятност здравомислещ индивид да възрази срещу публикуването (в такива случаи и трите условия трябва да бъдат изпълнени).
7. Осигуряване на целесъобразната реализация на академичните изисквания и политики спрямо нарушения на етичния кодексВсеки път, когато се установи, че в дадена публикация е налице значителна неточност, подвеждаща декларация или некоректен отчет, тя ще бъде коригирана своевременно и с необходимата еднозначност. Ако след необходимото разследване се окаже, че такъв неточен или некоректен елемент се дължи на измама, той ще бъде изтеглен или премахнат. Подобно изтегляне или анулация трябва да бъде ясно маркирано за читателите и системите за индексиране.
Главният редактор и редакционната колегия поемат задължението да действат незабавно, ако има подозрения за извършено нарушение. Това задължение обхваща както публикуваните, така и непубликуваните материали и ръкописи. Редакторът не трябва просто да отхвърли документи, които пораждат опасения за евентуално нарушение. Той поема етичното задължение да разследва предполагаеми случаи за такива. Първоначално той трябва да потърси отговор от обвиняваните в нарушение. Ако не е удовлетворен от него, той трябва да сезира съответния орган (регулаторен или юридически) да проведе разследване.
Главният редактор се ангажира да полага всички разумни усилия, за да гарантира провеждането на подходящо разследване на евентуални нарушения на Етичния кодекс. Ако това не се случи, той ще направи всички разумни опити за решаване на проблема.
Сп. „Български език“ се публикува от академична институция, финансирана от държавата и от други публично достъпни средства за финансиране в България. Редакционната независимост се спазва стриктно, а стратегията и практиките на публикуване са изцяло отговорност на главния редактор и на редакционната колегия. В това и във всяко друго отношение не се вземат предвид търговски съображения. Главният редакторът е готов да публикува критики на материали, излезли в изданието, според същите критерии, според които се приемат за печат статии в сп. „Български език“.
pISSN: 0005-4283
eISSN: 2603-3372
Печатната версия на списанието се разпространява чрез абонамент. Годишният абонамент на списание „Български език“ е 60 лв. / 35 евро (годишно 4 книжки и едно Приложение).